« با محصولات شرکت پدیده دنا با آسودگی از درمان خود لذت ببرید »

درباره پوست


پوست، وسيع ترين عضو زنده بدن، درحقيقت يكي از پيچيده ترين، جالب ترين و پركارترين اعضاء نيز به شمار مي آيد.

پوست یک ارگان حیاتی است، که بدون آن هیچ موجودی قادر به ادامه حیات نیست.

- بدن را در مقابل آسيب هاي مكانيكي، حرارت و تابش شديد نور محافظت مي كند.

- از نفوذ مواد شيميايي و ورود ميكروب ها و ميكرو ارگانيسم ها به بدن جلوگيري مي نمايد.

- برخي از مواد مضر حاصل از فعاليت هاي متابوليسمي در سيستم گوارشي و كبد را دفع مي كند.

- هورمون ها و آنزيم ها را در داخل بدن حفظ مي كند.

- به عنوان يك عضو لامسه خارجي، پيام هاي حسي را از طريق اعصاب به مغز و مراكز عصبي منتقل مي كند.

- به كمك سلول هاي لانگرهانس، نقش مهمي را در سيستم ايمني بدن ايفا مي نمايد.

اجزا و ساختمان پوست :

در هر اينچ مربع از پوست، با ضخامت متغير بين 1 mm تا 4mm، اجزاي متعددي را مي توان مشاهده نمود كه با تعداد شگفت آوري در كنار هم، به ايفاي نقش خود مي پردازند. 650 غده مترشحه عرق، 65 فوليكول مو، 19 يارد مويرگ هاي ظريف خوني، هزاران سلول لامسه، پايانه عصبي و سلول هاي لانگرهانس در هر اينچ مربع از پوست در كنار هم قرار دارند كه علاوه بر آن ها سلول ها ي ملانوسيت و آنزيم هاي تيروزيناز ( سازنده ملانين ) را نيز بايد اضافه نمود.

به طور كلي دو نوع غده در داخل پوست وجود دارند:

1- غدد مترشحه چربي

2- غدد مترشحه عرق

 معمولا دهانه هر كدام از غدد چربي به يك فوليكول مو باز مي شود، اما در بعضي از موارد در پاي هر فوليكول مو چند غده چربي وجود دارد، كه سبب تجمع چربي (sebum) بر روي پوست مي گردد. غدد عرق در داخل لايه هاي زيرين پوست ( دوم) به صورت پايانه هاي فنري شكل ريشه دوانده اند، كه توسط يك لوله تو خالي جهت دفع عرق از لايه هاي بالاتر (اپيدرم ) عبور كرده و دهانه كوچك آن در سطح پوست باز مي شود.

لايه هاي پوست :

سطح پوست از تجمع سلولهاي مرده تشكيل شده است. زير اين سطح، سه لايه جداگانه بسيار نازك به شرح ذيل وجود دارند :

- اپيدرمیس

- درمیس

- هيپودرمیس

اپيدرمیس :

اپيدرمیس كه ضخامتش از  0.04 تا 1.6 ميلي متر متغيير مي باشد، لايه مهمي است. سلول هاي لانگرهانس كه ايمني پوست را برعهده دارند، ملانوسيت ها و آنزيم تيروزيناز كه عهده دار توليد رنگدانه هاي ملانين و تنظيم رنگ پوست هستند، در اين لايه قرار دارند. محصولات آرايشي و بهداشتي نظير پاك كننده ها، لايه بردارها، ترميم كننده ها يا مرطوب كننده ها نيز بر اين لايه تاثير مي گذارند. اپيدرم مسئول زيبايي و شادابي ظاهري پوست است. پوست را در مقابل خشك شدن ( از دست دادن رطوبت )، نفوذ مواد شيميايي مضر وميكروب ها حفاظت مي نمايد. اپيدرم يك لايه فعال متابوليكي است كه سنتز چربي ها را برعهده دارد. اولين سد دفاعي در مقابل حمله مواد اكسيد كننده در بدن به شمـار مي رود و عوامـل مقـابله كننـده با راديـكال هاي آزاد نظـيـر ويـتامـين E وC در اين لايه قرار دارند. قابليت نگهداري مقادير زیادی از سراميدها و گلیکوزآمینوگلیکون را دارا مي باشد.

اپيدرم حاوي مقدار زيادي آب است. هرچه بدن جوانتر باشد، آب بيشتري در پوست وجود دارد. با افزايش سن ظرفيت نگهداري آب در پوست كاهش مي يابد و در نتيجه پوست به سمت خشك و چروك شدن متمايل مي گردد.

اپيدرم، علاوه بر اين، اولين سد دفاعي بدن در مقابل هجوم ميكروبي محيط اطراف بدن به شمار مي آيد كه اين عملكرد بر عهده سلول هاي لانگر هانس مي باشد.

سلول هاي لانگرهانس به تابش اشعه ماوراء بنفش بسيار حساسند. حتي تابش خفيفي از اشعه ماوراء بنفش قادر است سلول هاي لانگرهانس را از بين ببرد كه اين مسئله مي تواند به كاهش ايمني سطح بدن منجر شود. همچنين با افزايش سن، به طور طبيعي تعداد اين سلول ها كاهش مي يابد كه اين خود مي تواند دليلي براي افزايش شيوع سرطان در افراد مسن نسبت به جوانان باشد.

در سطوح تحـتاني لايه اپيـدرم، سلول ها از طريق تقسيم ميتـوزي، تكثير مي يابند. هر سلول، با حفظ سلول والد توانايي توليد يك سلول جديد را نيز دارا مي باشد. سلول جوان تـر در جاي خـود باقي مانده و سلول پيـرتر از لايـه هاي اپيدرم رد شده و به سطح مي رسد. اين سلول ها ضمن حركت خود به سطوح بالاتر با ماده اي به نام كراتين پرمي شوند وآب و چربي خود را از دست مي دهند. فسفوليپيد موجود در آنها به گليكـو ليپيد، كلستـرول و سراميدها تبديل مي شود. در پايان حركت به صورت لايه اي از سلول هاي مرده روي سطح پوست قرار مي گيرند.

از سوي ديگر سلول هاي جايگزين، سلول هاي بزرگ، جوان ونرم هستند كه حاوي مقدار زيادي آب مي باشند. با افزايش سن، اين لايه نازك شده و نگهداري رطوبت را براي پوست دچار مشكل مي كند. سراميدها يك نقش حياتي در قابليت نگهداري رطوبت توسط پوست بازي ميكنند كه اين مسئله مي تواند در كهولت و نيز در مقابل تابش مستقيم خورشيد، پوست را محافظت نمايد. در لايه اپيدرم يك عامل مرطوب كننده طبيعي به نام NMF وجود دارد. تماس طولاني مدت با مواد پاك كننـده قوي و تغيير شرايط آب و هوايي مي تواند به كاهش ميزان NMF منجر شده و پوست را شكننده و خشك كند. براي پوست هاي مسن و آسيب ديده، موادي نظير آلفا هيدروكسي اسيدها(AHA)، مي تواند ظاهرسالم تر و شاداب تر ي به آن ببخشد.

درمیس :

لايه دوم يا درمیس 5 تا 7 برابر ضخيم تر از اپيدرمیس است و به وسيله يك غشاء پيوندي پايه به آن متصل شده است. درم از يك غشاء ضخيم ارتباطي تشكيل شده است كه در حقيقت شبكه در هم بافته اي است از مويرگ هاي خوني و لنفي، رشته ها و پايانه هاي عصبي وحسي، كلاژن و فيبرهاي پروتئيني الاستيني كه وظيفه آن ها نگهداري و حفظ رشته هاي عصبي مي باشد. فوليكول هاي مو، مويرگ هاي خوني، غده هاي چربي و عرق نيز در اين لايه قرار دارند. وظيفه اصلي اين لايه حفظ استحكام و ارتجاع پوست، محافظت بدن و مقاومت در مقابل فشارهای مکانیکی و عفونت و شرکت در التیام زخم ها است.

علل اهمیت لایه درمیس:

- اپيدرم را به كمك شبكه وسيع وظريف مويرگ هاي خوني خود، تغذيه مي كند.

- به كمك شبكه محكمي از كلاژن و رشته هاي پروتئيني الاستين، سبب استحكام بافت پوست مي شود.

- خاصيت ارتجاعي و كشساني پوست را تامين مي كند.

- به عنوان يك منبع دخيره آب عمل مي كند.

- پوست را در مقابل آسیب هاي مكانيكي محافظت مي كند.

- نقش مهمي به عنوان يك گيرنده حسي ويك تنظيم كننده داخلي بازي مي كند.

هيپودرم :

هيپودرم، سومين و آخرين لايه پوست، پوست را به بافت هاي ماهيچه اي متصل مي نمايد. اين لايه به دليل فراواني سلول هاي چربي، خاصيت ارتجاعي بسيار داشته و به عنوان ضربه گير (مثل عملكرد فنرها در اتومبيل) عمل مي كند. ضربه گيري اين لايه، نقش بسيار مهمي در حفظ و نگهداري مويرگ هاي خوني و پايانه هاي عصبي دارد. دارای رگهای خونی بزرگ است.

 

 

تفاوت پوست مردان و زنان :

بدن انسان ها عموماً شباهت زیادی بهم داشته و تنها در موارد جزئی با هم متفاوت می باشد. پوست نیز از این مقوله مستثنی نمی باشد. جنسیت، مهمترین عامل ایجاد تفاوت در پوست است.

– ترشحات غدد جنسی مردانه، بر ضخامت پوست و استحکام لایه های درم می افزاید.

– پوست مردان پر موتر و زبرتر از پوست زنان است.

– غدد عرق ریز مردان بیشتر از زنان است.

– ملانین بیشتری در سلولهای پوست مردان وجود دارد که به همین دلیل، پوست مردان غالبا تیره تر از پوست زنان است.

– پوست مردان به علت تولید بیشتر مواد مترشحه غدد چربی، چرب تر است.

– مواد شیمیایی مترشحه از غدد زنانه، پوست را صافتر و لطیفتر می کند.

– موی بدن زنان کمتر و نازکترازمردان است اما موی سرشان از نظر طول قابلیت رشد بیشتری دارد.

– مردان به نسبت زنان ریزش موی بیشتری دارند. در سنین کهولت، قسمت هایی از موی مردان کم پشت شده و بقیه به سفید یا خاکستری می گراید.

– نژاد، اثر بسیار اندکی بر روی پوست انسان ها دارد و تنها تفاوت آن به پراکندگی غدد داخل پوست منحصر می شود. رنگ تیره بر سلولهای خاصی در پوست باز می گردد که تقریبا تعداد آنها در تمامی انسان ها مشابه است در بعضی از نژادها، سلول ها بزرگتر بوده و تولید ملانین بیشتری می نماید.

– سایرعوامل نظیر رنگ مو و میزان لطافت پوست موروثی است.

بیماریهای پوست:

پوست پوششی است حفاظتی که بدن انسان را پوشانده است. در واقع اولین سد محافظتی بدن می باشد و از تماس مستقیم بسیاری از عوامل خطرناک با اندام های درونی انسان جلوگیری می کند. در عین حال بیماری های پوستی فراوانی وجود دارد که می توانند به سلامت پوست ما آسیب برساند.

بیماری های قارچی پوست:

عفونت قارچ ناخن:

ناخن نيز مانند هر عضو ديگري از بدن در معرض عوامل بيماري زا مانند باکتري ها، قارچ ها، ويروس، عوامل شيميايي و فيزيکي قرار دارد.

قارچ ناخن يک وضعيت ناخوشايند است که روي ناخن ها ايجاد مي شود و البته بسيار هم شايع است. اين بيماري واگيردار و مُسري است؛ ولي قابل درمان مي باشد.

قارچ ناخن ممکن است در هر فردي به وجود آيد، ولي در افرادي که در ناحيه ي ناخن نقص عضو دارند و آن هايي که سيستم ايمني بدن شان ضعيف است، شيوع بيشتري دارد.

بهتر است بعد از مشاهده علائم زير به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید:

 بي رنگي ناخن ها، تغيير در بافت ناخن، ناخن هاي که به راحتي خرد مي شوند و مي شکنند و ناخن هايي که رشد نامنظمي دارند.

قارچ ناخن عوارض زیر را به دنبال دارد:

1- ترد، شکننده و خرد شدن ناخن ها

2- تغيير شکل ناخن در هنگام رشد

3- نازک شدن ناخن ها

4- تغيير رنگ ناخن ها

5- شل شدن ناخن ها و يا جدا شدن آن ها از پوست.

ناخن ها دريچه اي به سوي سلامت هر فرد مي باشند. اگر قارچ ناخن تشخيص داده و معالجه نشود مي تواند مشکلات جدي جسمي و رواني در پي داشته باشد که اين مشکلات در افراد مبتلا به ديابت يا کساني که مشکل گردش خون دارند شديدتر مي شود.

عفونت هاي قارچي ناخن مي توانند تاثير منفي بر زندگي عاطفي، اجتماعي و شغلي بگذارند. گاهي بيماران از درد يا ناراحتي حين راه رفتن شکايت مي کنند. آن ها ممکن است احساس تميز نبودن يا شرمساري کنند يا نگران انتقال عفونت به خانواده و ديگر افرادي که با آن ها تماس دارند، باشند.

حدود 20 تا 30 درصد از موارد بروز قارچ ناخن در آب و هواي معتدل بوده و شيوع آن در نواحي مرطوب تر بيشتر است.

قارچ به طور مستقيم از بالا به صفحه ي ناخن تهاجم مي يابد و موجب تغيير رنگ پودري و لکه لکه شدن سطح ناخن مي شود.

از آن جايي که رطوبت عامل رشد قارچ ها است خشک کردن سريع دست و پا پس از تماس با آب بهترين راه پيشگيري از قارچ ناخن مي باشد.

قارچ ناخن به دو صورت بروز مي کند:

در حالت اول بافت نرم دور ناخن درگير مي شود و علائمي مثل قرمزي، التهاب و تورم در اين نواحي بروز مي کند.

در حالت دوم پوست و ناخن به طور همزمان درگير اين بيماري مي شوند که معمولا از ناخن هاي پا شروع و به ناخن هاي دست نيز کشيده مي شود.

علائم بيماري در افراد سالمند به علت اختلال در خون رساني و در کشاورزان، دامپروران و دامپزشکان به دليل ارتباط زياد با دام بيشتر به صورت جدا شدن يک قسمت از انتهاي ناخن است که در زير آن پوست هاي سفيد ايجاد مي شود.

 

 

 

درمان عفونت قارچ ناخن با محصولات Ocean Pharma:

محصول سرم ناخن اسپیرولینا:

به خاطر داشتن عصاره میکروآلگا جلبک اسپیرولینا اثرات ضد باکتری ضد قارچ و ضد ویروس را دارد و علاوه برتاثیردرمانی بر عفونت های قارچی ناخن بر روی عفونت های قارچی ناخن که با عفونت های باکتریایی هم پوشانی شده اند هم نیز اثر درمانی چشمگیری دارد.

از ترکیبات اصلی این محصول عبارتند از:

- عصاره میکروآلگا جلبک اسپیرولینا یا Arthrospira extract با اثرات : ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروس، ضد التهاب و بازسازی سلولی

-عصاره هاماملیس: به عنوان قابض

-روغن های مراقبتی: روغن جوجوبا و روغن نارگیل

-ریشه شیرین بیان: ضد حساسیت

از بیماریهای متداول ناخن به خاطر ضربه یا صدمه به ناخن می باشد. از مهم ترین میکروارگانیسم ها دخیل در این عفونت استافیلوکوکوس اورئوس می باشد.

استفاده از این محصول برای افراد زیر ضروری می باشد:

-افراد دیابتی

-افراد با بیماری انسدادی عروق محیطی

-افراد مستعد عفونت های ناخن: افرادی که ماینکور یا پدیکور زیاد انجام میدهند یا افرادی که با شوینده ها زیاد در تماس می باشند.

-افراد که دچار بیماریهای قارچی ناخن، اونیکولیز(جدا شدن ناخن از بستر ) و اونیکورکسیس (ناخن های شکننده ) می باشند.

-افرادی که تحت درمان با داروهای شیمی درمانی هستند.

قابل ذکر است که تعدادی از تصاویر افرادی که با این محصول درمان شده اند در قسمت "تحقیق و توسعه دارویی " ارائه داده شده است.

نکات مهم

* قارچ ناخن يک بيماري پيش رونده و برگشت پذير است(از هر پنج نفر، يک نفر، يعني حدود 20 درصد با بازگشت مجدد اين بيماري مواجه هستند)؛ بنابراين براي جلوگيري از برگشت آن، بيمار بايد به طور کامل معالجه شود.

وقتي روند پيشروي بيماري کند و آهسته باشد، از بين بردن آن نيز دشوارتر مي شود.

در صورت عمل جراحي، حتي اگر موفقيت آميز هم باشند باز هم احتمال آن مي رود که قارچ ناخن دوباره باز گردد. اين بيماري اگر درمان نشود، نه تنها ظاهر آن ناخوشايندتر مي شود، بلکه درد آن بيشتر و بيشتر نيز مي شود.

زگیل:

زگیل ضایعه پوستی موضعی است که توسط ویروسی از خانواده ی papillomavirus انسانی (HPV) ایجاد میشود. هرچند زگیل ها مسری به نظر میرسند ولی اغلب تنها اعضای یک خانواده را درگیر میکنند. به علاوه در بیشتر مواقع فقط در یک بخش بدن ظاهر میشوند (مثل دست یا پا) و در طول زمان منتشر نمیشوند.

ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن زگیل می شود. زمانیکه خراش و یا زخم برروی پوست خود دارید، آلوده شدن به این ویروس راحت تر می باشد. همچنین زگیل ها در نواحی ای از بدن که افراد اصلاح می کنند، شایع تر می باشد. امکان گسترش زگیل از ناحیه ای از بدن به ناحیه ای دیگر وجود دارد.

زگیل ها قادر به انتقال از فردی به فرد دیگر هستند. امکان گرفتن زگیل در نتیجه لمس زگیل دیگران وجود دارد. بعضی افراد از تماس با وسیله ی لمس شده توسط فرد مبتلا به زگیل همچون حوله وی ممکن است مبتلا به زگیل شوند. عموما چندماه طول می کشد که زگیل به اندازه کافی برای اینکه بشود آنرا دید، بزرگ شود.

انواع زگیل ها:

زگیل کف پا (Plantar warts) – این نوع از زگیل عموماً رنگ گوشت بدن و یا قهوه ای روشن بوده که همراه آنها رگ های خونی لخته شده (نقاط سیاه) نیز وجود دارد.

زگیل تناسلی(Genital warts) – این نوع زگیل ها در نواحی آلت تناسلی و مقعد ظاهر می شوند. این زگیل ها شبیه زائده های کوچک رنگ گوشت یا صورتی و یا قرمز می باشند. این زگیل ها می توانند شبیه تکه های بسیار کوچک گل کلم بوده و یا آنقدر ریز باشند که دیده نشوند. این زگیل ها عموما در خوشه های 3 و 4 تایی ظاهر شده و قادر به رشد و پخش سریع هستند. زگیل های تناسلی عموما دردناک نبوده، هرچند می توانند باعث دردی معتدل، خونریزی و خارش گردند. عفونت HPV معمول ترین عفونت مقاربتی در آمریکای شمالی بوده و بعضی از انواع آن در خانم ها باعث سرطان دهانه رحم می شود.

زگیل های مسطح (Flat warts) – این نوع زگیل ها در کودکان و نوجوانان شایع تر از بزرگسالان می باشد. زگیل های مسطح نرم تر، صاف تر و کوچک تر از انواع دیگر زگیل بوده و عموماً برروی صورت ظاهر می شوند. همچنین این زگیل ها بر روی پاها، بخصوص در زنان ظاهر می شود.

زگیل ها بدلیل ارتباط مستقیم با ویروس پاپیلومای انسانی که مسری است، بوجود می آیند. ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس فرد با فرد و یا تماس مستقیم با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده منتقل می شود. ویروس عامل زگیل تناسلی قادر به انتقال به سایر نقاط بدن نیز می باشد.

هر کسی ممکن است زگیل بگیرد، اما بعضی از افراد نسبت به دیگران در خطر بیشتری برای آلودگی به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می باشند. این افراد شامل:

کودکان و نوجوانان.

افرادی که ناخن خود را می جوند و یا ریشه ناخنشان را می کنند.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

در کودکان زگیل ها اغلب بدون درمان خاصی برطرف می شوند. متخصصان پوست می بایست زگیلی که درد دارد، کودک را اذیت می کند و یا سریعا رشد می نماید، درمان نمایند.

 

درمان زگیل با محصولات Ocean Pharma:

 

 

محصول کرم پوست حساس به زگیل اسپیرولینا:

مورد استفاده خاص این کرم در مراقبت و محافظت پوست حساس به زگیل ( و پوست مستعد زگیل ) می باشد. زگیل توسط ویروس HPV ایجاد می شود. این کرم حاوی ZINC – WILLOW BARK – FLOWER OIL و عصاره microalgae بوده که یک بالانس مناسب برای جلوگیری از گسترش زگیل ایجاد کرده اند. مخصوصاً بواسطه وجود مولکول های پلی ساکاریدی Spirulina، که از نفوذ ویروس به سلول های سالم جلوگیری می کند.

اجزای تشکیل دهنده:

Helianthus Annus Seed oil

Rosmarinus officinalis oil

Ascorbyl palmitate

Salix Alba bark Extract

Zinc

استفاده از این محصول برای افرادی که:

1-زگیل دست و پا که تازه درگیر شده اند.

2-زگیل های دست و پا که سال هاست به درمان مقاوم شده اند.

قابل ذکر است که تعدادی از تصاویر افرادی که با این محصول درمان شده اند، در قسمت "تحقیق و توسعه دارویی " ارائه داده شده است.

تب خال:

تب خال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس(Herpes Simplex Virus) است، و می‌تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت کند. همچنین می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تب‌خال را می‌توان درمان کرد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روى لب‌ها یا پوست صورت، نزدیک منطقه ی دهان اتفاق می‌افتد و به همین دلیل ظاهرى ناخوشایند را براى فرد مبتلا پدید می‌آورد.

 بیماری تب خال، زخم شایعی است که به علت ویروس هایی از خانواده هرپس ها به وجود می آید و احتمال دارد افراد چندین بار این بیماری را در زندگی خود تجربه کنند. اگر چه تب خال اغلب در گوشه و کنار لبها در محل جدایی بافت پوست صورت ولب ها به وجود می آید، اما تب خال تناسلی نیز در بعضی افراد شایع است.

تب‌خال، برجستگی‌هایی قرمزرنگ یا تاول‌هایی ارغوانی ‌رنگ است که معمولاً روی لب‌ها یا اطراف دهان بروز می‌کند.

اگر علائم شما شدید است و دچار سوزش و خارش لب و تحریک دهان، درد در اطراف دهان، یا تاول‌های کوچک روی دهان که می‌ترکند هستید، استفاده از داروهایی مانند رنگ یدوکسوریدین یا داروی ضد ویروسی آسیکلوویر می‌تواند به شما تسکین دهد.

تب‌خال ممکن است برای مدت‌های طولانی پنهان باقی بماند، و برخی افراد ممکن است در اولین سرایت ویروس بیماری، علائمی نشان ندهند.

این بیماری به طور معمول لب‌ها و ناحیه دهان و به ندرت نواحی چون قرنیه و ناحیه تناسلی را گرفتار می‌کند. پیش از ایجاد عفونت تبخال، ویروس تا ماه‌ها و یا سال‌ها در آنجا باقی می‌ماند و بدن شما پاد‌تن‌هایی را علیه ویروس می‌سازد که به کنترل آن می‌انجامد مگر اینکه عواملی موجب شوند خطر بروز آن افزایش یابد.

وجود یک بیماری که مقاومت بدن شما را کاهش دهد، حتی سرماخوردگی و یا ناراحتی خفیف گوارشی یا تب به هر علت، دوره خون‌ریزی قاعدگی و بسیاری موارد این‌چنینی می‌تواند عوامل افزایش‌دهنده خطر محسوب شود. مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و در کودکان، وجود اگزما می‌تواند جزو این دسته قرار بگیرد.

 علائم :

علایم و نشانه‌هاى تبخال به این صورت است که در مرحله اول یک تاول کوچک و دردناک پر از مایع، روى یک نقطه سرخ و دردناک پوست بروز می‌کند که معمولا روى لب‌ها و نواحى داخلى دهان است.

سپس درد شدید و احساس مورمور شدن به سراغ بیمار می‌آید که اغلب یکى دو روز قبل یا بعد از بروز تاول‌ها است که این علامت بسیار مهمی ‌است. خصوصا احساس مورمور شدن و درد خفیف از علایم اولیه تبخال است که می‌تواند به عنوان یک زنگ خطر محسوب شود.

اگر شخصى در این مرحله متوجه عفونت تبخال شود، با استفاده از اقدامات پیشگیرانه که در ادامه در مورد آنها صحبت می‌شود می‌تواند جلوى تبخال را بگیرد.

در هر صورت پس از تشکیل تاول‌ها، سیر بیمارى ادامه می‌یابد و تاول‌ها نهایتا می‌ترکند و از آنها خونابه خارج می‌شود و سپس یک زخم قهوه‌اى‌رنگ با ظاهرى ناخوشایند تشکیل می‌شود.

معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌کشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بینى، چانه یا انگشتان دست هم دیده مى‌شود و گرچه غیرمعمول است اما ممکن است تبخال در داخل دهان هم بروز کند، اما تنها برروى لثه ها یا کام سخت ، که در سقف قرار دارد.

اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممکن است آفت باشد ولى مطمئناً تبخال نیست.

علائم تبخال ممکن است تا حداکثر ۲۰ روز پس از قرارگرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌کشد. تاول ها شکل مى‌گیرند، مى‌ترکند و ترشح مى‌کنند. سپس کبره زردرنگى تشکیل مى شود و نهایتاً با ریختن آن پوست صورتى رنگى در زیر ظاهر مى‌شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى یابد.

عوارض تبخال:

تبخال مسرى است. ویروس تبخال مى‌تواند از طریق پوست با پوست از شخصى به شخص دیگر منتقل شود.

ویروس “هرپس سیمپلکس” مى تواند حتى زمانى که تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بیشترین خطر عفونت در زمانى است که تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى که آنها کاملاً خشک مى‌شوند و کبره مى‌بندند.

اگر به تبخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنى مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خوددارى کنید.

عفونت تبخالى چشم که باعث ایجاد جوشگاه بر روى قرنیه مى شود یکى از علل مهم کورى است. این عارضه نیاز به مداخله فورى پزشکى دارد.

 

 

درمان تب خال با محصولات Ocean Pharma:

 

 

محصول کرم لب حساس به تب خال اسپیرولینا:

یک راه safe برای پیشگیری دائمی از تبخال و زخم آن استفاده دائمی از کرم لب Spirulina ® HS است که علاوه بر عصاره microalgae حاوی روغن های طبیعی مانند آفتابگردان، جوجوبا، شی باتر از منابع طبیعی ارگانیک می باشد و حاوی فاکتور SPF 15 ضد آفتاب هم می باشد. همچنین حاوی مولکول پلی ساکاریدی از عصاره microalgae بوده که از ورود و نفوذ ویروس به محل سلول های سالم جلوگیری می کنند.

1- دی اتیل آمینو هیدروکسی بنزیل هیدروکسی بنزوات،فاکتور محافظتی در برابر UVA

2-اتیل هگزیل تری آزون؛ فاکتور محافظتی در برابرUVB

3-WATER (آب)

4-Safflower oil (روغن آفتابگردان)

5-Caster oil(روغن کرچک)

6-Shea butter(روغن شی باتر)

7-Jojoba oil(روغن جوجوبا)

8-Glycerin(گلیسرین)

9-Polyglycerol

10-Spirulina Extract-عصاره اسپیرولان

11-Fennel Extractعصاره رازیانه

12-Bees waxموم زنبور عسل

13-Zinc sulfate(زینک سولفات)

14-Vitamin E(ویتامین)  E

15-Vitamin C(ویتامین )C

16-Soy bean oil (روغن سویا)

موارد مصرف:

-پیشگیری و درمان تب خال.

-درمان تب خال که با عفونت باکتریایی هم پوشانی شده است.

این محصول در خانم های شیرده، باردار، بچه ها و دیابتی ها هم قابلیت مصرف دارد.
قابل ذکر است که تعدادی از تصاویر افرادی که با این محصول درمان شده اند در قسمت "تحقیق و توسعه دارویی " ارائه داده شده است.

آتوپیک اگزما:

اصطلاحاً اگزما را برای توصیف تمام انواع حالت های قرمزی، تاول، ترشح، پوسته پوسته شدن، تغییر رنگ مایل به قهوه ای، ضخیم شدن وخارش پوست بكار میبرند.

لغت آتوپیك a topic گروهی از بیماری های آلرژیك یا توام با الرژیك را در بر می گیرد كه اغلب چند نفر از اعضای یك خانواده را مبتلا می نمایند. این خانواده ها ممكن است آلرژی هایی نظیر تب یونجه (حساسیت فصلی ) ، حساسیت به گرد گیاهان و آسم داشته باشند. علاوه برآن، ضایعات پوستی كه به نام ( درماتیت اتوپیك ) خوانده می شوند نیز در آنها وجود دارد. در حالیكه در خانواده مبتلایان به درماتیت آتوپیك افرادی با مشكلات مشابه را می توان یافت، ولی در 20 درصد موارد نیز ممكن است تنها یك فرد در خانواده به این بیماری مبتلا باشد. ضایعه پوستی همراه با خارش وگاهی هم بد شكل وناخوشایند است.

ضایعات ممكن است در كف وپشت دست ها، انگشتان ویا حتی روی پاها پدید آیند. در این مناطق، ضایعات ضخیم شده، دلمه بسته وترشح دار ممكن است سالها وجود داشته باشند. ضایعات پوستی خارش دار که با قرمزی پوسته ریزی گاهی ترشح وگاهی با ضخیم شدن وگاهی با نازک شدن پوست همراه است. پوست بیماران مبتلا به اگزمای آتوپیک نسبت به بسیاری از عوامل می تواند واكنش نشان دهد : تغییرات سریع دمای محیط (سرما وگرما ) ، خشكی هوا، ورزش سنگین، برخی غذاها، سایش با سطوح، عفونت ها، آفتاب و استرس های عصبی از جمله این عوامل هستند. البته میزان حساسیت پوست نسبت به عوامل فوق در افراد مختلف متفاوت می باشد.

 

 

درمان آتوپیک اگزما با محصولات Ocean Pharma:

 

 

محصول ژل اسپیرولینا:

اجزای تشکیل دهنده:

عصاره اسپیرالین:

-محافظت عصاره میکرو آلگا فعال در برابر میکروارگانیسمهای مانند MRSA

-ضد التهاب

-بازسازی سلولی را انجام می دهد.

بتائین :

-مرطوب کننده گیاهی

-بهبود نفوذ اسپیرالین به ناحیه اپیدرم

روغن نارگیل:

به دلیل طبیعی بودن سریع جذب میشود و رطوبت رسانی میکند.

ژل رایحه مطبوع و تازه ای دارد. ژل حالت خنک کننده روی پوست دارد و می تواند برای ماساژ مصرف شود و حالت روغنی و چسبناک به پوست نمی دهد. نواحی خشک پوست با حالت ورقه یا فلس بسیار سریع بهبود می یابند بدون اینکه برگردند. ژل بسیار سریع به طور طولانی اثر یا طولانی مدت حالت خارش را از بین می برد .نواحی ترک خورده پوست را بازسازی می کند و حالت قرمزی را از بین می برد .پینه یا callus را از بین می برد و پوست کف پا حالت نرم و جذابتری پیدا می کند.

این محصول با تکنولوژی ادغام سلولی اجزای فعال را به عمیق ترین لایه اپی درم می رساند.هیچ سد انسدادی هم زیر سطح پوست ایجاد نمی کند. در نواحی حساس که حتی باکتری های مقاوم به درمان هم وجود دارند اثر ضد میکروبی خوبی دارند.

موارد مصرف:

- محافظت بالا و قوی برای پاهایی با پوست خشک و حساس.

- در افراد دیابتی بخاطر کمبود یا نقص تغذیه ای.

- در افراد با مشکل نقص ایمنی.

- آتوپیک درماتیت.

قابل ذکر است که تعدادی از تصاویر افرادی که با این محصول درمان شده اند در قسمت "تحقیق و توسعه دارویی " ارائه داده شده است.

 

محصول موس اسپیرولینا:

 

 

اجزای تشکیل دهنده:

عصاره اسپیرالین

-محافظت عصاره میکرو آلگا فعال در برابر میکروارگانیسمهای مانند MRSA

-ضد التهاب

-بازسازی سلولی را انجام می دهد.

اوره 10درصد

رطوبت رسان

محافظت بالا و قوی برای پاهایی با پوست بسیار خشک و حساس

این محصول با تکنولوژی ادغام سلولی اجزای فعال را به عمیق ترین لایه اپی درم می رساند.هیچ سد انسدادی هم زیر سطح پوست ایجاد نمی کند.مووس خیلی سریع در چند ثانیه جذب و احساس آرامش به پوست می دهد بدون اینکه به پوست حالت چرب یا چسبناک بدهد. این برای ماه های گرم سال از دید مصرف کننده مهم می باشد. مووس خیلی سریع احساس خارش از بین می برد و این اثرش به طور طولانی می ماند در پوست های خیلی سخت هم سریع نفوذ می کند و باعث بازسازی سریع پوست سخت با فلس یا پوسته می شود.

حالت محافظت کننده را دارد و مثل یک لایه محافظ از پوست عمل می کند حتی بدون هم زدن قبل از استفاده مووس بسیار حالت stable روی پوست دارد و در حین استفاده مایع نمی شود. در پوست های کف پا که ترک خورده هم می باشند احساس سوزش در اوایل درمان ایجاد شده اگرچه بخاطر بازسازی سریع پوست این حس سوزش از بین رفته است .

موارد مصرف:

- محافظت بالا و قوی برای پاهایی با پوست بسیار خشک و حساس.

- در افراد دیابتی بخاطر کمبود یا نقص تغذیه ای.

- در افراد با مشکل نقص ایمنی.

- آتوپیک درماتیت.

قابل ذکر است که تعدادی از تصاویر افرادی که با این محصول درمان شده اند در قسمت "تحقیق و توسعه دارویی " ارائه داده شده است.